Foto: Daniel Torok - Official 2025 portrait on https://www.whitehouse.gov/administration/Also posted at https://x.com/dto_rok/status/1879759515534729564, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=158023996

Uteslut Trumps USA ur världshandeln

Av Börje R P Carlsson 2025-04-11

Vad är det för fel på våra politiker och folkvalda ledare när de låter styras av en despot som Donald Trump? Hur kan de låta sig styras av dennes illvilligheter? När han säger ”hoppa” så hoppar alla dessa ledare. När han säger ”spring i cirklar” så börjar de kuta.

När denna despot fått fart på världens ledande med hot om förhöjda tullar kommenderar han några dagar senare 90 dagars vila och de folkvalda sätter sig ner och vilar. Detta när de egentligen skulle prata sig samman och bilda ett nytt frihandelsområde där USA ställs utanför. Här kan det vara läge att låta Trump smaka sin egen medicin.

Trump säger att massor av olika ledare är beredda att slicka rumpan på honom om de bara får företräde till en tullförhandling med honom. Detta säger han med illa dold belåtenhet.

Bara detta djävla uttryck är så förnedrande att det borde räcka till för att aldrig förhandla med Trump. Han är helt enkelt ovärdig för att överhuvudtaget ha en röst som är mer värd än när han själv får bestämma sig för att gå på muggen.

När Trump började varsla att alla tullar ska höjas för de företag som inte flyttar sin verksamhet till USA så kunde nog inget företag vara snabbare än VOLVO att säga att de skulle flytta över viss tillverkning till USA. Usch och fy för ett företag som så snabbt och med så mjuk rygg anammar denna galnings propåer. Jag gillar Volvo och har haft ett stort antal Volvobilar, men beslutet att låta Trump styra företaget gillar jag inte.

Det vore bättre om övriga världen går samman och gör vad som är bäst för världen.

Som surrogat för en handelspartner som USA skulle nog Kina duga för de är kvalitetsmässigt inte sämre än USA, vars stål är av så dålig kvalité att det näppeligen duger ens till ett vanligt spett.

Varken hut eller sans fungerar i Trumps värld utan ska anpassas efter Trumps hattande. I de flesta andra sammanhang skulle han bli betraktad som tokstolle.

Trump verkar dock vara en bakslug människa och frågan är om han planerade höjning av tullarna för att skapa börsernas djupdykning och innan dess krängde en massa aktier. Sålde således dyrt.

Ett par dygn senare, när aktierna genom hans nya utspel minskat i värde, gjorde helt om och köpte tillbaka sina försålda aktier, nu till ett betydligt lägre pris. Han lyckades göra två flugor på smällen. Jag misstänker att det kan vara så för girighet verkar vara ett honnörsord.

Han kunde således öka sitt aktieinnehav med kanske 10-15% utan att det kostade en krona. Applicera detta på hela Trumpsläkten och förtjänsten bleve nog gigantisk. Är det inte detta som kallas insiderbrott och borde bestraffas? Eller i varje fall utredas?

Han lyckades också med konststycket att få sina världshandelspartners att nästan jubla över tullhöjningar på 10%, vilket ju kan tyckas billigt mot vad han hotade göra.

Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.


Börje R P Carlsson har under nästan hela sin tid inom kriminalpolisen arbetat med företrädesvis de grövsta brotten. Under ett par år var han rotelchef för en rotel med ett 40-tal medarbetare. Från 1993-1997 rotelchef på spaningsroteln.

Vid omorganisationen 1997, till länsmyndighet, bad han att få återgå som utredare på länskriminalen. Under kriminalpolistiden har han varit handläggare och spaningschef för flera mord, grova våldtäkter och grova rån.

Börje har skrivit en mängd böcker om brott. Senast En gång snut – alltid snut. Hans böcker finns bland annat att ta del av här.

Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.