Publicerad 2025-03-22
Dödsskjutning i Södertälje, ingen längre misstänkt för mordet på koranbrännaren Momika, lavinolyckan i Abisko utreds som vållande till annans död och 3,5 års fängelse för barnvåldtäkt på badhus.Dödsskjutning i Södertälje. En man i 20-årsåldern har skjutits utomhus i stadsdelen Geneta i Södertälje, rapporter polisen.
Händelsen inträffade på fredagseftermiddagen och den skottskadade mannen ska ha hittats i en gångtunnel. Han fördes till sjukhus med ambulans och skadeläget var till en början oklart, men senare under kvällen rapporterades att mannen dött till följd av sina skador.
En pojke i övre tonåren har gripits misstänkt för mord, uppger polisen.
Ingen längre misstänkt för mordet på koranbrännaren Momika. De fem män som initialt var misstänkta för inblandning i mordet på koranbrännanren Salwan Momika har avförts från utredningen, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.
Momika sköts till döds i slutet av januari i en lägenhet i Södertälje. Fem män kom att anhållas misstänkta för inblandning i mordet, men de släpptes efter några dagar. Nu har de formellt avförts från utredningen. Förundersökningen fortsätter dock.
– Vi har en ganska god bild av händelseförloppet, men har i nuläget ingen person som är frihetsberövad eller delgiven misstanke. Vi arbetar brett och jag kan inte gå in på vilka olika spår vi följer, säger senior åklagare Rasmus Öman som leder förundersökningen.
Lavinolyckan i Abisko utreds som vållande till annans död. Under torsdagen utbröt en lavin i Abiskofjällen. Två italienska skidåkare och en bergsguide drogs med i lavinen, varav turisterna begravdes under snömassorna medan guiden stannade kvar på ytan, enligt turistföretaget Niehku Mountain Villa.
De två turisterna omkom. Polisen utreder nu händelsen som vållande till annans död och vållande till kroppskada. Det finns en eller flera misstänkta.
– Det är personer kopplade till det bolag som bedrivit verksamheten, säger åklagaren Jonas Fjellström.
3,5 års fängelse för barnvåldtäkt på badhus. En flicka i nedre tonåren blev utsatt för en våldtäkt under ett badbesök på Nordpoolen i Boden. Mannen, som är i 30-årsåldern, döms nu till tre år och sex månaders fängelse och han ska sedan utvisas från Sverige. Han ska också betala ett skadestånd på 245 000 kronor, rapporterar SVT.
Händelsen inträffade i februari. Flickan var i badhuset tillsammans med sin familj och en för flickan okänd man ska ha följt efter en henne, visslat och försökt locka henne till sig.
Det var när hon skulle åka i en grotta med strömmande vatten som mannen tog tag i henne, tafsade och genomförde en handling som kan likställas med våldtäkt mitt bland andra badgäster.
Flickan har i förhör bland annat berättat att ”det ekar och man hör barn och vuxna och de tittade på oss men brydde sig inte.”
Mannen hävdade under rättegången att det var ett missförstånd och han nekade till brott.
Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.