Nyhetsplock onsdag 12 februari 2025

Publicerad 2025-02-12

Person gripen för terroristbrott, polisen varnar om sms-barn, unik dom mot svensk IS-kvinna och kommunhus utrymt efter bombhot.

Person gripen för terroristbrott. Under gårdagen greps person i Stockholmsområdet misstänkt för terroristbrott, skriver Säkerhetspolisen i ett pressmeddelande.
Brottsmisstankarna är förberedelse till terroristbrott, grovt deltagandebrott i terroristorganisation, förberedelse alternativt försök till mord samt förberedelse till grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Ärendet rör våldsbejakande islamistisk extremism och har ingen koppling till något annat pågående ärende.

Polisen varnar om sms-barn. Polisen i regionen Nord har fått in flera bedrägeriärenden kring bedragare som utger sig för att vara barn, skriver polisen på sin hemsida.
Det ska röra sig ärenden där så kallade sms-barn kontaktat folk och utgett sig för att vara deras riktiga barn eller barnbarn. Det kan exempelvis handla om att bedragaren vill få pengar, där ett sms kan se ut så här:
”Hej mamma! Min telefon gick sönder så fick skaffa en ny och jag har ett nytt nummer. Spara detta och radera det gamla. Bekräfta när du är klar”.
Polisen uppmanar nu folk att vara vaksamma och ställa kontrollfrågor.

Unik dom mot svensk IS-kvinna. 52-åriga Lina Ishaq dömdes igår till 12 års fängelse för folkmord, brott mot mänskligheten och grov krigsförbrytelse i Raqqa, Syrien, mellan åren 2014 och 2016. Hon ska ha hållit nio yazidiska kvinnor och barn fångna under slavliknande förhållanden i sin bostad i Raqqa.
Domen är unik då det är första gången den islamiska statens brott mot den yazidiska minoriteten prövas i Sverige.
Straffvärdet för gärningarna har bedömts motsvara fängelse i sexton år. Med hänsyn till tidigare utdömd påföljd har fängelsestraffets längd bestämts till tolv år. Ishaq sitter sedan tidigare på anstalt, dömd för att ha tagit sin då tolvårige son till Syrien och låtit honom bli barnsoldat i IS.

Kommunhus utrymt efter bombhot. Ett kommunhus på Värmdö, strax utanför Stockholm, utrymdes på tisdagseftermiddagen efter att ett bombhot ringts in via telefon, rapporterar P4 Stockholm.
Polis och räddningstjänst larmades till platsen, men efter en dryg kunde utrymningen hävas. Polisen hade då konstaterat att hotet var ”oseriöst”.
En anmälan om olaga hot mot grupp har upprättats.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.