Av Marcel Berkelder 2025-02-27
Vi möts dagligen av rapporter som kan handla om orkaner, översvämningar, jordskred, skogsbränder med mera. För ca 15 år sedan läste jag Olov Svedelids bok ”Strömkantring”, som nu nästan känns profetisk sett till alla naturkatastrofer.Svedelid var nog mest känd för sina kriminalböcker, som även filmatiserades med Lars Berenett i huvudrollen, om Roland Hassel. Utan att vara 100% säker, så säger jag att Svedelid var den första svenska författare som skrev en klimatthriller.
Strömkantring handlar bland annat om att golfströmmen kantrar. Därför snöar det en meter i Stockholm på midsommarafton. Boken kom ut för snart 25 år sedan. Och för mig känns den nästan som en profetia. Hela jorden ekosystem löper amok, det blir i boken nästan exakt såsom det rapporteras idag med slukhål, orkaner, tsunamis med mera.
Men den profetian är nog inte den mest skrämmande. I boken är katastroferna trots allt mycket mer koncentrerade och omfattande än det vi ser i världen idag.
Det som skrämmer mest med boken är att tesen framförs att det internationella samfundet i hemlighet kommit överens om att ”DET ÄR KÖRT”. Låt folket ha roligt så länge det varar, det går inte att rädda mänskligheten.
Det internationella samfundet inklusive det tidigare klimatframgångslandet Sverige agerar idag precis så.
Tror du på klimatförändringar? Det är en fråga som inte är berättigad. Det är inte en fråga om troende eller en åsikt man kan ha. Det är vetenskap. Sådant som vi vet. Det sker klimatförändringar. Fakta.
Nja, säger förnekarna, kanske, men de är så små att det är ingen fara, vi kör på.
Men vetenskapen, det är sådant som vi vet och är verifierat, säger att det är några minuter innan tolv.
Målet med att begränsa jordens uppvärmning med max 1,5 grad jämfört med förindustriell tid, är i princip kört, men vi har knappt 5 år på oss att ändå agera, agera kraftigt för att hålla uppvärmningen något sånär i skack.
”Men Sverige påverkar så lite, Sveriges utsläpp är inte ens 0,1 % av mänsklighetens.” (Eller om det var 0,1 promille.)
I Sverige lever vi som om det fanns 4,2 jordklot. Är det därför Musk håller på att utveckla transportsystem till planeten mars?
Att det finns ett (1) jordklot så långt ögat når, det kan vi väl ändå vara helt överens om.
Overshoot day är ett mått som visar när ett land har gjort slut på de naturliga förnybara resurserna under ett år. Overshoot day för 2025 för Sverige beräknas till den 10 april. Snart. Efter det datumet lever vi på barn och barnbarnens resurser. Vi lever på sådant som vi roffar åt oss från andra människor på jorden. Behövs det fler argument för att visa att Sverige visst spelar roll i hållbar utveckling för planeten?
(Gro Harlem) Brundtland-definitionen av hållbar utveckling kommer upp i tankarna. Att barn och barnbarn ska ha samma goda förutsättningar till ett gott liv såsom vi har.
Människan i den rikare delen av världen gör ofta saker bara för att man kan. Inte för att man behöver. En berättigad fråga är ”behöver jag?” för i sanningen, kan jag egentligen göra så, med Brundtlands definition i tankarna?
En bra början är väl att sätta sig in hur andra människor i världen kan ha det. Eller kanske t o m skaffa en fadder för ökad insikt och för att hjälpa till och möjligen utjämna orättvisan en smula.
Cirka 800 miljoner människor saknar el helt. Många fler har begränsad tillgång till el.
Nästan 1 miljard människor uppskattas vara undernärda i världen. Det beror inte på brist på mat. Inte heller på brist på odlingsbar mark. Det beror bland annat på att de politiskt/ekonomiska systemen tillåter att det finns närmare 3000 miljardärer i världen. Miljardärerna har ökat sina ekonomiska tillgångar med 120 % (dvs mer än en fördubbling) de senaste 10 åren. Miljardärerna ger sig också in i politiken.
Är dessa miljardärer förebilder? Borde vi skapa oss klarare bilder över hur tillgångarna fördelas? Det är en kantring som behöver diskuteras.
Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »Marcel Berkelder är civilingenjör med mer än 40 års erfarenhet av energi- och klimatfrågor. Certifierad energiexpert och certifierad ventilationsfunktionär. Mer än 20 år som energi- och klimatrådgivare har gett stor erfarenhet av vad som är brinnande frågor för såväl privatpersoner som organisationer och företag.
Med en tioårig bakgrund inom undervisning på bland annat Umeå Universitet, har föreläsningar och seminarier i hela Sverige varit en viktig del i den egna verksamheten de senaste 20 åren.
Marcel Berkelder mottog Egil Öfverholms hederspris 2023.
Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.